Gencebay’a Mektup

mektup

 

70’li yıllar Tv’nin yaygın olmadığı, telefon irtibatının yetersiz olduğu, internetin ise hiç olmadığı bir dönemdi. Askerler, gurbetçiler, başka memleketler de okuyan öğrenciler aileleri, sevdikleriyle mektup yoluyla haberleşirdi. Mektu kültürü bambaşkadır, Sms’e benzemez, e-mail’e benzemez.. Yazım kuralları adab-ı vardır, yıllarca saklanır, hatırası vardır.

İşte o yıllarda Ses, Hey, Gong gibi magazin dergileri sanatçılar ile hayranları arasın da mektup kampanyaları yapardı. Hayranlar sevdiği sanatçıya mektup yazar, ilgili dergiye yollardı, dergi de mektupları seçip sanatçıya okuturdu. Sanatçı dergi üzerinden hayranlarına cevap verirdi, arada bir elektrik bir iletişim olurdu.

Günümüz de artık böyle şeyler olmamaktadır. Twitter, facebook gibi mecraalar artık e-mail iletişimini bile bitirmiştir. İsteyen istediği kişiye sosyal medya üzerinden ulaşabiliyor. Ancak OrhanAbi.NET olarak sanatçı-hayran arasın da ki ilişkiyi güçlendirmek babında “Mektup” sayfası oluşturduk. Klasik bir mektup formatında yazacağınız mektuplar sitemiz tarafından özenle seçilip Orhan GENCEBAY’a ulaştırılmaya çalışılacaktır. Bu sistem aynı zaman da 70’li yıllara bir göndermedir.

 

Mektup sayfamıza http://mektup.orhanabi.net adresinden ulaşabilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Orhan Gencebay Haber Arşivi başlıklı makalemizde 70'li yıllar, eski haberler ve gazete kupürleri hakkında bilgiler verilmektedir.

  70’li yıllar Tv’nin yaygın olmadığı, telefon irtibatının yetersiz olduğu, internetin ise hiç olmadığı bir dönemdi. Askerler, gurbetçiler, başka memleketler de okuyan öğrenciler aileleri, sevdikleriyle mektup yoluyla haberleşirdi. Mektu kültürü bambaşkadır, Sms’e benzemez, e-mail’e benzemez.. Yazım kuralları adab-ı vardır, yıllarca saklanır, hatırası vardır. İşte o yıllarda Ses, Hey, Gong gibi magazin dergileri sanatçılar ile hayranları …

Review Overview

User Rating: 4.35 ( 1 votes)
0

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>